-
Vintersäsongen är äntligen här – SkiStars backar öppnar
Fjällen fylls åter av förväntan och vintermagi – när SkiStar slår upp portarna till vinterns skidåkning. Den 29 november öppnade SkiStar Sälen och SkiStar Vemdalen sina första nedfarter, och säsongens skidäventyr kunde äntligen börja.
Här kan ni läsa om SkiStars nyheter för vintersäsongen.
En magisk tid på fjälldestinationer
Vintern närmar sig med stormsteg och första advent har precis passerat. Det är dags för säsongens första svängar i SkiStars fina skidbackar. Redan den 29 november öppnade SkiStar Sälen och SkiStar Vemdalen. Därefter följer SkiStar Åre den 5 december och SkiStar Hammarbybacken i Stockholm den 21 december.
”Det känns fantastiskt att få välkomna våra gäster till en ny skidsäsong. För oss på SkiStar är vintern synonym med glädje, gemenskap och äventyr. Det är en magisk tid på våra fjälldestinationer och vi ser fram emot ännu en snörik och minnesvärd säsong.” Säger Niclas Sjögren Berg, Operational Manager på SkiStar.
Varje gäst ska få med sig minnen för livet
SkiStar erbjuder mer än bara fantastisk skidåkning – på flera av destinationerna finns det ett brett utbud av aktiviteter och tjänster som förgyller hela fjällsemestern. Njut av trevliga restauranger, afterski, bad och avkopplande spa, shopping och roliga aktiviteter med snögubben Valle. Här finns något för alla i familjen.
”Oavsett vilken destination du väljer kan du förvänta dig gnistrande vinterlandskap, välskötta skidbackar och en varm fjällgemenskap. Vi erbjuder en aktiv semester för hela familjen med ambitionen att varje gäst ska få med sig minnen för livet. Vare sig det handlar om fartfyllda åk i pisten, mysiga stunder vid en öppen eld eller glädjen i att lära sig något nytt i skidskolan. Vi är stolta över att erbjuda något för alla – från nybörjare till vana åkare.” Avslutar Niclas Sjögren Berg.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt.
- Text: SkiStar
- Foto: SkiStar
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Nästa vecka samlas några av världens bästa sandskulptörer på Kalmarsundsbadet. De ska delta i Kalmar Inte...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
-
Gästbloggare
-