-
Två länder på en resa: Gränslandet – där Norge och Sverige möts
Gränslandet är området där Norge och Sverige smälter samman, och som lockar till en resa på båda sidor om gränsen! Vad sägs om att bo i en flytande igloo på en stilla insjö, cykla genom charmiga slussamhällen och paddla genom kristallklara kanaler? Eller upplev kulturen och vildmarken i den mystiska Finnskogen?
Här kommer tips till en gränsöverskridande resa med unika boenden och livsnjutning i naturen. Här finns glittrande sjöar, djupa skogar, idylliska kanaler och historiska slussar. En plats där upplevelserna är lika varierade som landskapet.
Bo unikt – mitt i naturen
I Gränslandet är själva boendet en upplevelse i sig. På sjön Västra Silen kan du låta dig vaggas till sömns i flytande igloos hos Yggdrasil. Eller bo vid sjökanten på FLO i Aremark. För en natt i höjden väntar Haukenestårnet, ett ombyggt brandtorn med panoramautsikt över skog och sjö. På den stilla ön Lurö i Vänerns skärgård kan du bo i den charmiga gamla fyrmästarbostaden – omgiven av vatten och historia.
Vill du somna under stjärnorna, erbjuder Hvilepust genomskinliga skogstält i Aurskog-Høland. I Årjäng kan du kliva ombord i gamla SJ-tåg som gjorts om till bekväma sovkupéer. Mitt i skogen väntar också unika boenden som Naturbyn utanför Säffle eller Krappeto på norska sidan. Utan el eller rinnande vatten i samklang med naturen.
Det goda livet – i långsamt tempo
I Gränslandet finns det även små boutiquehotell, herrgårdar med historia och spaanläggningar. Som Sahlströmsgården, Rømskog spa och Finnskogstoppen. Området är perfekt för slow travel där målet för dagen är att upptäcka lokala producenter, kulturupplevelser och mathantverkare. Njut av lokala smaker i Saluhallen Grön Ko. Eller upplev inredningsbutik och kafé i de stämningsfulla miljöerna på Wiksfors Bruk utanför Säffle.
I det lilla slussamhället Ørje i Østfold lockar lokala matupplevelser och charmig, unik shopping. I de historia miljöerna på Lokstallen hittar du ett levande kulturhus med konserter, konst och kafé. Det är en mötesplats för både lokalbor och besökare.

Foto: Jonas Ingstad-Halden Regionalparl, Visit Säffle & Visit Årjäng.Friluftsliv eller kulturresa – valet är ditt
Gränslandet passar lika bra för den äventyrslystne som för den kulturintresserade. Besökare kan paddla genom sjösystem och kanaler, cykla längs vägar eller upptäcka fästningar och kulturmiljöer som berättar om ett gemensamt historiskt arv. Med närhet till Oslo och stora delar av Østlandet är området lättillgängligt för både dagsutflykter och helgresor.
Finsk mystik och vattenvägar
För naturälskare är Gränslandet ett litet vildmarksparadis. På båda sidor av gränsen finns kanalerna Haldenkanalen och Dalslands kanal. Där man kan paddla eller resa med historiska ångbåtar genom slussarna.
I öster breder Vänern ut sig med sin skärgård och natursköna vyer. Finnskogen som går genom både Värmland och Norge bär på ett rikt arv från de finska invandrare som slog sig ner här på 1600-talet. Området består av djupa skogar, sjöar, myrar och höjder. Det kan upplevas till fots längs den 24 mil långa Finnskogleden, som går från Morokulien till Søre Osen i Trysil. Stigen korsar gränsen flera gånger och passerar badplatser, gamla finngårdar, matställen och övernattningsmöjligheter.
Den skogsfinska kulturen – med rökbastu, svedjebruk och naturmystik – lever kvar än idag. Det är en av Norges fem erkända nationella minoriteter.
Om Gränslandet
Området Gränslandet består av värmländska kommunerna Årjäng, Säffle och Torsby samt norska Marker, Aremark, Grue och Aurskog-Høland. Det är ett gränsöverskridande destinationssamarbete. Gränslandet lockar med unika boenden, lokala mat-och kulturupplevelser, vackra vattenvägar och naturupplevelser.
Här kan du läsa mer om Gränslandet.
- Text: Nordest
- Foto: Hanne Marit Tobiassen, Jan Petter Dahl & Visit Torsby.
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Nästa vecka samlas några av världens bästa sandskulptörer på Kalmarsundsbadet. De ska delta i Kalmar Inte...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
-
Gästbloggare
-