-
Swedish Lapland – satsning på destinationshotell i nytt projekt
Swedish Lapland Visitors Board har tillsammans med LTU Business tilldelats finansiering för projektet AHEAD (Accelerera Hållbara investeringar och Export av Arktiska Destinationshotell). Projektet ska stärka Norrbottens exportsatsande destinationshotell genom innovation, investeringar och internationell marknadsutveckling.
”Trots en stark efterfrågan på arktiska upplevelser finns utmaningar vad gäller möjligheten att förverkliga våra destinationshotells stora utvecklingspotentialer.” Säger David Lind, Travel Trade Manager, Swedish Lapland Visitors Board.
Vill stötta destinationshotell att utvecklas
Begränsad bäddkapacitet, aktiviteter för säsongsvariationer och otillräcklig reseinfrastruktur är affärshinder som gör att länet riskerar att gå miste om potentiella besökare om istället väljer andra resmål i världen.
Genom AHEAD vill vi stötta ett urval av länets destinationshotell till att utvecklas som exportmotorer och skapa förutsättningar för en långsiktigt hållbar och konkurrenskraftig besöksnäring. Med ett växande nätverk av underleverantörer och nya eller breddande affärssamarbeten med internationellt reseled B2B.
”Genom att utveckla destinationshotellens och underleverantörernas kapacitet stärks hela värdekedjan och ökar möjligheterna att attrahera prioriterade målgrupper.” Menar David Lind.
Sondera, Accelerera, Innovera och Distribuera
Projektet bygger på fyra huvudområden, så kallade arbetspaket:
◆ Sondera – Kartlägger och rekryterar tillväxtorienterade boendeanläggningar.
◆ Accelerera – Stärker affärsutveckling och möjliggör investeringar.
◆ Innovera – Utvecklar upplevelser, kluster och hållbara affärsmodeller.
◆ Distribuera – Bygger internationella försäljnings- och transportlösningar.Med en platsanpassad klustermetod för utbyggda affärssamarbeten främjas även en jämnare beläggning året runt och bidrar till ytterligare stärkta lokala ekonomier med underlag för fler och växande företag.
”Vi arbetar ständigt med metodutveckling som i grunden vilar på systeminnovation, anpassat till Norrbotten och vårt arktiska resmåls ekosystem och många företagskluster. Det blir spännande att följa projektets resultat och effekter, kopplat till ambitionerna om destinationshotellens ytterligare bidrag till regional innovation och förnyelse.” Säger Annika Fredriksson, VD för Swedish Lapland Visitors Board.
Kan göra anspråk på en större marknadsandel
En central del av projektet är att attrahera tillväxtkapital och etablera fler direktflyg. Detta för att underlätta tillgängligheten för internationella gäster.
”Vi ser hur våra grannregioner i Norge och Finland går framåt. Det är avgörande att även vi tar vara på vår potential. Annars riskerar vi att tappa den attraktion som vi arbetat upp under de senaste tio åren.” Fortsätter Annika Fredriksson. ”Med AHEAD-projektet kan länet göra anspråk på en större marknadsandel och bidra till att nå målet om att platsens besökare medvetet uppfyller potentialen att bidra till vårt arktiska resmåls hållbara utveckling.”
Genom samverkan mellan Swedish Lapland Visitors Board, LTU Business, lokala främjaraktörer samt destinationshotell och dess underleverantörer vidareutvecklas länets marknadsposition som ett globalt attraktivt och besöksmål som även bidrar till en mer hållbar utveckling i länets alla kommuner.
Finansiärer är Utveckla Norrbotten – en del av Region Norrbotten, Tillväxtverket och Längmanska företatagarfonden.
Läs mer om Swedish Lapland Visitors Board på Turismnytt här.
Vad menas med destinationshotell?
Ett destinationshotell är ett hotell som inte bara erbjuder boende, utan i sig självt är en resmålsupplevelse. Gäster reser dit just för upplevelsen hotellet erbjuder, snarare än för att besöka något annat. Det kan handla om spektakulär arkitektur, ett genomtänkt koncept eller unika aktiviteter som gör vistelsen till något utöver det vanliga.
Intresset för destinationshotell har ökat de senaste åren. Bidragande orsaker är bland annat förändrade resvanor, ett hållbarhetsfokus, sociala medier och lokal samverkan. Samtidigt har destinationshotell blivit en viktig del av upplevelseekonomin.
Camp Ripan i Kiruna och Treehotel i Harads är exempel på hur destinationshotell kan bygga på platsens unika värden och samtidigt fungera som en motor för lokal turism och hållbar utveckling.
Destinationshotell spelar en nyckelroll i AHEAD-projektet. Då de fungerar som självständiga resmål som skapar efterfrågan på lokala upplevelser och tjänster.
Här kan ni läsa mer om destinationshotell på Turismnytt.
- Text: Swedish Lapland Visitors Board
- Foto: Swedish Lapland Visitors Board
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-