-
Stua AB inleder planerad avveckling av verksamheten
Efter drygt två decennier som en samlande kraft för besöksnäring och regional utveckling i Sörmland, har styrelsen för Stua AB beslutat att inleda en planerad avveckling av verksamheten. Beslutet togs i maj 2025 efter en längre tids intensivt arbete. Där styrelsen utrett möjliga vägar framåt, i nära dialog med bolagets ägare och medarbetare.
Bakgrunden till beslutet är att bolagets ursprungliga uppdrag – att verka för en stark besöksnäring i hela Sörmland tillsammans – faller. Då offentliga ägare aviserat att de vill lämna sitt engagemang som ägare. Bolaget ägs idag gemensamt av offentliga och privata ägare i Sörmland.
23 år av samverkan går mot sitt slut
Tre möjliga vägar till fortsatt ägande har utretts tillsammans med bolagets offentliga och privata ägarombud: att skapa ett offentligt helägt bolag, att bilda en ägarförening samt att genomföra försäljning till privata aktörer. Inget av alternativen har visat sig vara genomförbart till viss del beroende på följande faktorer.
♦ Otydliga signaler om framtida uppdrag och samarbetsavtal från offentliga aktörer.
♦ Avsaknad av långsiktig extern finansiering inför 2026.
♦ Fortsatt osäkerhet på marknaden för besöksnäringen.Parallellt med detta har det regionala turismuppdraget, som löper från 2019 till 2025, omförhandlats två gånger under 2024. Vilket har försvårat verksamhetens fokus på att utveckla Sörmlands besöksnäring. Region Sörmland har på grund av sin ekonomiska situation sänkt ersättningen för uppdraget från 5 miljoner kronor till 3 miljoner, och därefter till 2,3 miljoner inför 2025.
Ett svårt men ansvarsfullt beslut
Mot denna bakgrund har styrelsen, med stor omtanke om personalen, beslutat att inleda en planerad avveckling under 2025.
“Besöksnäringen är en viktig motor för jobb och tillväxt i Sörmland – därför krävs det helhetssyn och samarbete för att skapa tydlighet och undvika, att insatser för aktörer i besöksnäringen tappar kraft och riktning.” Säger styrelsens ordförande Åsa Öberg. “Vi har vänt på varje sten. Det är ett svårt men ansvarsfullt beslut där medarbetarnas bästa stått i fokus.”
Kommer slutföra pågående uppdrag
Under 2025 kommer Stuas styrelse och medarbetare att genomföra samtliga åtaganden och projekt enligt plan. Inga nya uppdrag kommer initieras och inte heller kommer projektidéer, eventuella samarbeten eller nätverk startas upp. En tydlig tidsplan för avvecklingen har tagits fram och kommer att kommuniceras till berörda parter.
“Tack till alla er som varit en del av Stuas resa under våra 23 år. Ni har bidragit till utvecklingen av ett attraktivt, hållbart och livskraftigt Sörmland. Vi hoppas arvet får leva vidare i nya former.” Hälsar Stuas styrelse och medarbetare.
Här kan ni läsa mer om Stua på Turismnytt.
- Text: Stua AB
- Foto: Stua AB
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-