-
Preliminär ansökan inlämnad om att arrangera Fotbolls EM för damer 2029
SvFF och DBU har nu lämnat in en preliminär ansökan för att få arrangera Fotbolls EM 2029 till Uefa. Därmed har en ny milstolpe nåtts i det gemensamma arbetet att få mästerskapet till Sverige och Danmark. Där en av de tilltänka värdstäderna är Göteborg.
”Nu tar vi nästa steg i processen att få vara med och arrangera ett av världens största mästerskap, Fotbolls EM 2029. Blir det verklighet ger det många positiva effekter och betyder mycket för Göteborg som både evenemangsstad och destination. Och inte minst hade det varit fantastiskt att bjuda in till fotbollsfest på Ullevi.” Säger Magnus Hallberg, vice VD och evenemangschef på Göteborg & Co.
Ett första utkast på ansökan har nu skickats in
Att skicka in den preliminära ansökan till mästerskapet är den första skarpa deadlinen för SvFF och DBU sedan fotbollsförbunden i september anmälde sitt intresse om att få arrangera EM 2029.
I det här steget har ett första utkast på ansökan skickats in. Det innefattar bland annat initial planering kring viktiga områden. Så som ekonomi, mästerskapets vision och legacy, samt värdstäder och matcharenor.
”Genom inlämningen av den preliminära ansökan har vi nått en ny milstolpe i vår målsättning att få EM-slutspelet 2029 till Sverige och Danmark. Nu ska vi ta till oss av den utvärdering som följer från Uefa, och sedan fortsätta det gedigna arbetet tillsammans med DBU och våra värdstäder för att i augusti kunna lämna in en så slagkraftig slutversion av EM-ansökan som möjligt.” Säger Tobias Tibell, t.f. generalsekreterare på Svenska Fotbollförbundet.
Uefa kommer att lämna återkoppling och följdfrågor
Arbetet med ansökan sker i nära samarbete och dialog med de i Sverige tilltänkta värdstäderna Stockholm (inklusive Solna), Göteborg och Malmö (i samarbete med Visit Skåne). Tillsammans vill SvFF och DBU med värdstäderna skapa en oförglömlig folkfest och arrangera det mest välbesökta Europamästerskapet för damer någonsin. I den preliminära ansökan är det Strawberry Arena, 3 Arena, Ullevi samt Eleda Stadion som är de fyra tilltänkta matcharenorna i Sverige – där finalen är planerad att spelas på Strawberry Arena.
Efter onsdagens deadline med inlämning av den preliminära ansökan fortsätter nu processen framåt. Uefa kommer göra en första utvärdering och lämnar återkoppling och följdfrågor till de ansökande fotbollsförbunden. Därefter fortsätter det gemensamma arbetet att finjustera och slutföra en så stark slutgiltig ansökan som det är möjligt. Den ska skickas in till Uefa i augusti.
I december 2025 förväntas Uefa besluta och offentliggöra värdskapet för EM 2029
Här kan ni läsa mer om Göteborg på Turismnytt.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Happy Visuals
-
Countryside Hotels – Nynäs Havsbad erbjuder Stockholmsupplevelser
Countryside Hotels stärker nu sitt utbud i Stockholmsområdet med Nynäs Havsbad, som blir en del av organisationen.
-
Taktikon – prispsykologi och hur det påverkar kundbeteenden
Inom besöksnäringen kan psykologisk prissättning spela en stor roll för kundens beslut. Taktikon går igenom strategier i detta blogginlägg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 -25
Mest under Destination och Insatser/Utmärkelser/Initiativ samt Evenemang, men även Boende
-
SkiStar vinner Business Model Awards – Årets Affärsmodell
SkiStar har tilldelats det prestigefyllda priset Business Model Awards 2025 i kategorin Årets Affärsmodell.
-
Camilla Freedeke, tillträdande VD för Destination Kalmar AB
Camilla Freedeke, idag chef för socialförvaltningen på Kalmar kommun, blir från och med den 1 maj ny VD för Destination Kalmar.
-
Nu öppnar naturum Hornborgasjön och Infocenter Trandansen
Den 15 mars öppnar naturum Hornborgasjön och Café Doppingen för säsongen. Den 19 mars öppnar även Infocenter Trandansen.
-
Hagabadet i Göteborg utses till ett av världens främsta spa
Luxury Lifestyle Awards har utsett Hagabadet i Göteborg till ett av världens 100 främsta spa – en prestigefylld utmärkelse.
-
Stockholms skärgård på TIME:s lista över världens bästa platser
Idag presenterade TIME listan ”The World’s Greatest Places 2025”. Med på den finns vackra Stockholms skärgård.
-
Kalmar – nu öppnar ansökan till årets sandskulpturfestival
Nu öppnar ansökan till Kalmar International Sandsculpture Festival 2025, ett unikt evenemang som arrangeras i juli.
-
Richard Wiegmann tar över som VD för Visit Group
Visit Group välkomnar Richard Wiegmann som ny VD. Han ska ta bolaget till nästa nivå av innovation och internationell expansion.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket presenterar nya turismräkenskaper på nationell, regional och kommunal nivå – uppdaterad
OBS! Artikeln baserad på pressmeddelande från Tillväxtverket är nu kompletterad med en lite mer ingående rapport ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Evenemang, men äv...
-
Har Stockholm inte lärt sig något från processen med införandet av en miljözon klass 3?
För den som följt arbetet med att införa en miljözon klass 3 i Stockholm är det väl bekant att denna process präg...
-
Stockholms skärgård på TIME:s lista över världens bästa platser
Idag presenterar TIME listan ”The World’s Greatest Places 2025”. Med på listan finns Stockholms skärgård. ...
-
-
Gästbloggare
-