måndag 7 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
    • Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
    • Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Villa Foresta på Lidingö har öppnat upp igen med ett nytt designkoncept.
    2024-09-08 15:49

    Nu har Villa Foresta på Lidingö fått nytt liv

    Ikoniska Villa Foresta på Lidingö har öppnat upp igen med ett helt nytt designkoncept. En ny destination med 103 hotellrum, flera mötesrum, tre barer och en restaurang.

    Bakom satsningen står Stockholm Meeting Selection som driver flera andra destinationer i Stockholmsområdet. Med inspiration från förra seklets början, natur, skog och norra Italien har ett tidlöst designkoncept vuxit fram på Villa Foresta.

    Restaurang WS är namngett efter Wilhelmina Skogh

    I hotellets hjärta, Verandan, finns två barer, Biblioteksbaren och Glasbaren. En levande miljö med öppna spisar, gaming room med olika spel, bibliotek och sköna sittgrupper.

    Med utsikt över Stockholms inlopp ligger Restaurang WS, en helt ny restaurang med matbar för 120 gäster. Här finns också WS Bar med en bardisk på 20 meter som erbjuder cocktails och en bred vinlista. Namnet WS är en hyllning till den kvinnliga entreprenören, Wilhelmina Skogh som en gång lät uppföra den ikoniska byggnaden 1908-1910.

    Fokus på att ta tillvara arkitekturen på ett hållbart sätt

    Bakom inredningskonceptet står Torbjörn Blomqvist, ägare av Stockholm Meeting Selection, tillsammans med arkitektbyrån Tengboms. Ett stort fokus har legat på att ta tillvara arkitekturen och bevara de värden som finns i fastigheten på ett hållbart sätt.

    ”För mig har det varit viktigt att nyttja och återvinna de möbler som fanns kvar. Vi har till exempel klätt om ett hundratal stolar, skapat nya sänggavlar av de som redan fanns, sytt om textiler och behållit bordsstativ men bytt till bordsskivor i riktigt trä. Teamet har använt naturmaterial som ullmattor och naturoljade träslag i stället för lackat. Vi har försökt att accentuera och förstärka de fina detaljer som finns i byggnaden. Det känns bra i hjärtat.” Säger Torbjörn Blomqvist, ägare av Stockholm Meeting Selection som driver Villa Foresta.

    Det är bara början – nästa etapp av utvecklingen 2025

    Nu väntar nästa etapp av utvecklingen av Villa Foresta; under hösten och våren 2025 kommer ett helt nytt spa & retreat på 900 kvm växa fram med flera pooler, bastur, behandlingsrum, solrum, yogarum och brain wave relax.

    ”Det här är bara början, vi ska fortsätta att utveckla Villa Foresta och skapa en helt unik destination för människor som vill njuta av gastronomi, viner, spa och att umgås i sköna miljöer. Wilhelmina Skogh var en stark kvinna, en entreprenör som stod upp för service och värdskap. Vi tror och hoppas att Wilhelmina varit stolt över att se sitt Villa Foresta vad det är idag.” Fortsätter Torbjörn.

    Som en hyllning till andra starka kvinnor och förebilder har hotellets mötesrum fått namnen efter flera kända kvinnor. Här finns mötesrum uppkallade efter Fredrika Bremer, Hilma af Klint, Estrid Ericsson, Astrid Lindgren och många fler.

    Nu har Villa Foresta på Lidingö fått nytt liv

    Stockholm Meeting Selection driver idag 11 destinationer

    Torbjörn Blomqvist är en framgångsrik entreprenör från Nybro i Småland och som en gång i tiden startade sin karriär som snickare. 1984 startade han Svensk Inredning som han drev och utvecklade i över 28 år. 2011 startade han Stockholm Meeting Selection som idag driver 11 destinationer med slott, spahotell och restauranger.

    Gustav Otterberg är köksmästare på Villa Foresta. Gustav har en lång erfarenhet och varit en del av öppningen av Restaurang Ekstedt och jobbat på den legendariska stjärnkrogen Leijontornet som under hans tid fick en stjärna i Guide Michelin. Senast har Gustav varit köksmästare på Villa Pauli och tidigare även på Artipelag och Grand Hotel Saltsjöbaden.

    Från årsskiftet blev Villa Foresta en del av Stockholm Meeting Selection och därmed bolagets 11:e destination. Fastigheten ägs av Altira AB. Som tillsammans med Stockholm Meeting Selection gör stora satsningar för att utveckla fastigheten.

    Här kan ni läsa mer om Stockholm Meeting Selection på Turismnytt.

    • Text: Stockholm Meeting Selection
    • Foto: Stockholm Meeting Selection
    Tweet
  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
    2026-09-02 21:33

    Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

    Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.

  • Antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10% i juni 2026 jämfört med juni året innan (svenska gäster +5%, utländska gäster +18%).
    2026-09-02 21:08

    En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten

    Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-30 17:13

      Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

      14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...

    • 2026-08-31 05:53

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...

    • 2026-08-30 21:23

      Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus

      Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...

    • 2026-08-30 16:31

      Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

      I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet