-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminära statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
”Det är väldigt glädjande att se så positiva siffror för juni och juli och att Jönköping fortsätter att stärka sin position som en attraktiv sommardestination. Det är ett resultat av ett långsiktigt och strategiskt arbete tillsammans med besöksnäringen och evenemangsarrangörer. Där vi hela tiden utvecklar och lyfter fram det som gör Jönköping till en attraktiv plats att besöka.” Säger Lena Stävmo, VD på Destination Jönköping.
Sommaren har bjudit på flera stora evenemang
Sommaren fick en flygande start i juni med 100 000 gästnätter på hotell, stugbyar, vandrarhem och camping. Vilket var en ökning med drygt 6 procent jämfört med 2025. I juli steg antalet gästnätter till 174 000, en ökning med 5 procent.
Störst ökning ser man under andra halvan av juni och i början av juli, samt under den stora semesterperioden i mitten av juli. Återkommande evenemang som Glitched, Internationella matmarknaden och Ironman fortsätter locka besökare. De förstärktes i år av bland annat SM i Agility och Schack-SM.
”Sommaren har bjudit på flera stora evenemang och ett brett utbud av aktiviteter och besöksmål i hela kommunen. Det är roligt att se att vårt gemensamma arbete ger resultat och att allt fler väljer att uppleva Jönköpings kommun.” Avslutar Lena Stävmo.
Både svenska och utländska besökare ökade
Både den svenska och viktiga utlandsmarknader ökade i sommar. Här sticker framför allt Tyskland ut med närmare 2 500 nya gästnätter i Jönköping.
Beläggningsgraden på hotellen var hela 84 procent i juli.
Det första halvåret (jan-jun) 2026 har besöksnäringen i Jönköping kommun gått rekordstarkt. Med en ökning på närmare 5 procent och över 381 000 gästnätter. Hotellen ökade under 5 av 6 månader och stod under perioden för mer än 8 av 10 gästnätter.
Här kan ni läsa mer om Jönköping på Turismnytt.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en gastronom...
-
-
Gästbloggare
-