torsdag 16 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
    • Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Vintersolen lyser på Värmekyrkans gigantiska adventsljusstake som tänder ett nytt ljus vid varje advent under Norrköpings evenemang Vinterköping.
    2024-12-05 19:07

    Den 1 december öppnade Vinterköping med julmarknad

    Norrköping välkomnade till en magisk vinterupplevelse den 1 december 2024. Evenemanget Vinterköping går till den 12 januari 2025. Den första advent kunde besökare och invånare bland annat gå på julmarknad, pyssla i Klappverkstan och se nya stjärnor uppträda i Vinterstjärnans första deltävling.

    Är du Vinterköpings Pepparkaksmästare? Då är det dags att skicka in anmälan! Norrköpings luciatåg sprider ljus den 13 december och anländer med häst och vagn till Holmentorget för konsert. Promenera Nyårsslingan med 16 stopp av upplevelser klockan 16-18 på nyårsafton. Det och mycket mer väntar under Vinterköping.

    Startskottet av evenemanget

    På söndag, den första advent, startade Vinterköping. Norrköpings nya satsning som samlar och utvecklar vintertraditioner med nya inslag.

    Evenemanget började klockan 11 med öppning av den mysiga julmarknaden och granförsäljningen. I Klappverkstan pysslade man för fullt. Klockan 13 och 15 kunde publiken se Vinterstjärnans deltagare sjunga. Klockan 16 tändes det första gigantiska ljuset på Värmekyrkan – Sveriges och kanske världens största adventsljusstake!

    ”Under decembers fyra första helger, klockan 11-17, kompletterar vi Norrköpings julmarknader med en mysig julmarknad i det historiska och vinterpyntade Industrilandskapet. Hämta hem din julgran från Vinterlandskapet där Norrköpings Handbollsklubb säljer fina Smålandsgranar. Då är även Klappverkstan öppen. Där kan du slå dig ner och pyssla allt från julgranspynt till klappar och fina kort. Skapa dina egna julklappsetiketter och hitta inspiration till rim. Efter julafton den 24 december förvandlas Klappverkstan till Bytarbutiken! Då finns möjlighet att byta något du inte vill ha till något du vill ha. Ta med en pryl, lämna in och välj något du vill ha i Bytarebutiken. Det som du lämnar in behöver vara helt, rent och fungera. Återbruk när det är som bäst.” Säger Carita Nord Isgren, projektledare evenemang, Upplev Norrköping

    Varje advent klockan 16 får besökare se när nästa ljus tänds på Värmekyrkan. Ljusen består av byggnadens fyra skorstenar som toppas av varsin ställning med segeldukstält som blir ljusets låga. Lågorna är 3,5 meter höga och i år har Värmekyrkans adventsljusstake 25-årsjubileum!

    Vinterstjärnan och Vinterlandskapet

    Från Vinterscenen uppträder Vinterstjärnans unga artister i deltävlingar klockan 13 och 15 på söndagar. Den stora finalen går av stapeln söndag den 22 december. Då gästas Vinterstjärnan av Scarlet! Metalduon fick sitt stora genombrott i Melodifestivalen 2024 med låten “Circus X”.

    ”Vinterstjärnan är en talangtävling för barn och ungdomar i åldern 7–16 år som sjunger en valfri jul- eller vintersång, solo eller i grupp. Norrköping är fullt av talanger! Det ska bli spännande att få se nya stjärnor tändas på vår Vinterscen. Det viktigaste är såklart att deltagarna har roligt. Alla som vågar är vinnare.” Säger Carita Nord Isgren.

    Värmande koppen är ett samarbete med Östergötlands Stadsmission som på fredagskvällar erbjuder en kopp varm dryck. Varje lördag med start klockan 12 i december innan julafton kommer Tomtens Julparad vandra genom Vinterlandskapet. Paraden leds av Tomten i häst och vagn och följs av olika karaktärer. Därefter fortsätter underhållningen från Vinterscenen med Norrköpings ungdomscirkus, musik av Kulturskolan och dans med dansskolor i Norrköping.

    Pepparkaksmästaren och Norrköpings luciatåg

    Om du är för ung, för gammal eller för tondöv för att tävla i Vinterstjärnan kanske du istället är en hejare på att… baka pepparkakshus? Samla klasskamrater, kollegor, vänner eller familj och tävla om titeln Pepparkaksmästaren. Skicka in en bild på pepparkakshuset senast den 10 december. Finalhusen presenteras den 13 december.

    Vinnaren röstas fram på Visit Norrköpings Instagram. Förutom ära och berömmelse vinner den bästa pepparkaksarkitekten ett presentkort för två personer på en av Norrköpings alla restauranger.

    På Luciadagens tidiga kväll anländer Norrköpings luciatåg med häst och vagn till Vinterlandskapet för att sprida ljus och stämning. Konserten är utomhus och kvällen innehåller även tal av Kommunfullmäktiges ordförande. Norrköpings luciatåg är en fin tradition och kommer göra flera stopp i Vinterköping – alla med fritt inträde.

    Premiär för Nyårsslingan

    På nyårsafton den 31 december kan du promenera Nyårsslingan. Stanna till vid slingans 16 stopp längs vägen med eldjonglörer, DJ, livemusik, disco, bachata, grillning av marshmallows, körsång och glitterstation klockan 16–18.

    Klockan 17.30 startar programmet från Vinterscenen på Holmentorget med en spektakulär underhållning. Skådespelaren Victor von Schirach berättar om Industrilandskapets historia. Kommunfullmäktiges ordförande håller nyårstal. Robert Haglund är kvällens sångare, en välkänd röst från Norrköping. Cirkus Cumulus med artister skapar också en magisk stämning i Industrilandskapet.

    ”Vinterköping avrundas söndag den 12 januari med julgransplundring. Ta med familj och vänner och dansa ut julen tillsammans i Vinterlandskapet! På vinterkoping.se samlar vi alla vinteraktiviteter och evenemang som händer i vårt Vinterköping. Här hittar du även Sagojul i Kolmården, julmarknader och julkonserter. För en magisk vinterupplevelse i hela Norrköping.” Avslutar Carita Nord Isgren.

    Här hittar ni uppdaterat program, kartor och mer information om Vinterköping.

    Läs mer om Norrköping på Turismnytt här.

    • Text: Upplev Norrköping
    • Foto: Upplev Norrköping
    Tweet
  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering

  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Almedalen 2026 - tisdagen
    2026-07-13 01:32

    Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

    Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI

  • Stöten i Sälen
    2026-07-12 20:55

    Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

    Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar

  • Starkt bokningsläge på camping
    2026-07-12 20:42

    Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

    69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025

  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • På bilden från diplomutdelningen ser vi Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle AB och ordförande i delområdesjuryn, Theres Sahlström, kommunstyrelsens ordförande i Skövde kommun, Amanda Oskarsson från Lotus Hotel Group/Billingehus, Emma Wiezel, enhetschef för Billingens fritidsområde, samt Kristofer Svensson förbundsdirektör för Skaraborgs kommunalförbund och jurymedlem.
    2026-07-08 21:18

    Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

    Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-07 09:23

      ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...

    • 2026-07-08 21:53

      Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

      Arctic Sweden Visitors Board tar nästa steg i arbetet med att stärka besöksnäringens internation...

    • 2026-07-08 21:18

      Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

      Billingen Skövde och Billingehus har utsetts till Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv...

    • 2026-07-09 22:07

      SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

      Inför vintern 2026/2027 satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. Satsningarna bygger på vad gä...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet