torsdag 8 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
    • 10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten.
    2026-08-07 21:39

    Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

    AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten. Undersökningen visar de vanligaste användningsområdena och hur många som helt avstår från AI.

    ”Till skillnad från de stora globala hotellkedjorna behöver våra medlemshotell vara entreprenöriella och hitta lokala kreativa lösningar som effektiviserar verksamheten. Utifrån detta är så klart många nyfikna på hur AI kan stötta.” Säger Anna Övergaard, marknadschef på Countryside Hotels.

    De fem vanligaste sätten hotell använder AI

    ◆ Skriva texter (hemsida, nyhetsbrev, kampanjer).
    ◆ Översättning till olika språk.
    ◆ Förslag på mailsvar/meddelanden till gäster.
    ◆ SEO-optimering av webbplatsinnehåll.
    ◆ Analys av webbstatistik/besökarbeteenden.

    ”Som hotellägare behöver du ha många strängar på din lyra och utvecklingen av bra verktyg för att skapa innehåll gör att många nu kan lägga mer kraft på andra delar av verksamheten. Exempelvis utveckla erbjudandet och gästbemötandet.” Säger Anna.

    Används för att analysera recensioner

    Undersökningen visar att ungefär hälften av de undersökta hotellen också använder AI för att identifiera trender i bokningar. Samt analysera recensioner och gästomdömen. Lika många använder det för dynamisk prissättning och stöd i affärsbeslut, rapportering och avtals- och dokumenthantering.

    Ungefär hälften använder också AI för skapande och optimerande av annonser, redigering av bilder och anpassning för innehåll för olika kanaler.

    ”Att gå igenom stora datamängder manuellt kräver tid som få mindre hotell har. Så därför kan analysförmågan i AI-lösningar vara väldigt värdefulla för hotellen. I allt från att förstå trender i gästernas feedback eller bokningar till att gå igenom avtalsvillkor med leverantörer.” Säger Anna.

    Två av tio undersökta hotell hoppar AI helt

    Undersökningen visar att två av tio undersökta hotell inte använder AI alls.

    Det finns också delar där inga hotell använder AI enligt undersökningen. Exempelvis när det gäller planering av städning, underhåll och felanmälningar. Men även energioptimering, fakturahantering och bokföring.

    Endast några få hotell använder AI för bemanningsplanering, schemaläggning och optimering av rumstillgänglighet. Få använder också AI för att skapa personliga rekommendationer till gäster eller AI-chattbotar för att svara gäster.

    Många vill själva ha koll på värdskapet

    ”För att kunna erbjuda den personliga upplevelsen till både personal och gäster vill många hotellägare ha koll på de delar som ligger nära hjärtat av verksamheten. Exempelvis schemaläggning eller det personliga bemötandet av gäster. Men i takt med att allt fler blir erfarna och bekväma i att använda AI i verksamheterna är det rimligt att tänka att det kommer användas inom dessa områden framöver.” Avslutar Anna Övergaard.

    Här kan ni läsa mer om Countryside Hotels på Turismnytt.

    • Text: Countryside Hotels
    • Foto: Countryside Hotels
    Tweet
  • Östersund tar ytterligare steg i GDS-Index och placerar sig nu på plats 33. Det är en förbättring från plats 36 år 2025 och plats 52 år 2024.
    2026-10-08 15:05

    Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

    Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.

  • Högbondens fyr i Höga Kusten.
    2026-10-08 14:36

    10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

    År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.

  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig
      2026-10-13
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig1310
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-09-29 14:04

      Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

      När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...

    • 2026-10-03 15:01

      Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

      Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...

    • 2026-10-03 15:51

      Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

      För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet